Poptávka po ropě dále poroste

Nárůst vozidel na alternativní pohony v nejbližších deseti letech podle prognóz nezbrzdí poptávku po ropě, říká Štěpán Pírko.

 

Jaký vývoj cen ropy lze očekávat v tomto roce?
Letos lze očekávat mírný růst. Na trhu nejsou žádné důvody ani pro extrémní pokles, ani pro extrémní růst cen. Pro růst hovoří především politika kartelu OPEC, která je podporována i celou řadou dalších zemí v čele s Ruskem. Tyto země se vloni dohodly na snížení těžby o 1,75 milionu barelů denně. To je pro trh s ropou obrovské množství. Důležité je ale hlavně to, zda tyto země budou dohodu o snížení těžby dodržovat. OPEC je totiž známý tím, že dohody příliš nedodržuje.


A jsou tyto dohody dodržovány?
Zatím ano, i když ne zcela. Reálné snížení těžby nyní činí jen asi 1,5 milionu barelů denně, ale i to je dost. Je znát velké odhodlání zásadních členů OPEC v čele se Saúdskou Arábií ke sražení produkce a vyhnání cen vzhůru, k čemuž má tato země speciální důvody.


Jaké?
Saúdská Arábie chce uvést část akcií své ropné firmy Aramco na burzu. To by mělo nastat letos nebo v příštím roce. Při uvedení akcí na burzu je nejdůležitější, aby byli investoři přesvědčeni o tom, že jim koupě akcií vydělá velké peníze, protože ta firma bude mít obrovské zisky. Nejdůležitějším parametrem pro dosažení velkých zisků je cena ropy. Hodnota firmy při 80 dolarech za barel bude samozřejmě mnohem vyšší než při současných 55 dolarech, rozdíl může činit až stamiliardy dolarů, až bilion dolarů. Na jedné misce vah je tedy dočasné omezení produkce, čímž mohou přijít o miliardy dolarů, na druhé pak hodnota akcií firmy, která se při vyšší ceně ropy může zvýšit o stamiliardy dolarů. Proto si teď raději utáhnou opasky, aby za akcie inkasovali zanedlouho více. Proto Saúdové nyní nejvíce dodržují těžební kvóty, dokonce je ještě překračují. Proto očekáváme růst ceny ropy.

...

Více z rozhovoru se Štěpánem Pírkem se dozvíte v magazínu PRO-ENERGY.