Saúdská Arábie má velkou motivaci dodržovat omezení těžby ropy, v přetahované o její ceny nakonec zvítězí, říká šéf Colossea Pírko

 

  • Až o desítky procent letos zdražily některé drahé kovy jako ruthenium, iridium, rhodium nebo palladium, podobně rychle jdou nahoru ceny pšenice, cukru nebo kakaa.
  • Komoditní trh jako celek přesto klesl. Ztrácejí nejobchodovanější komodity jako ropa nebo v nedolarovém vyjádření i zlato.
  • V případě ropy se ale dá čekat, že její cena poroste díky snaze Saúdské Arábie zvýšit její cenu před prodejem části firmy Saudi Aramco.

Ačkoliv některé suroviny a plodiny jako například rýže a oves letos vykázaly dvouciferný procentuální nárůst ceny, trh jako celek od začátku roku klesl. Komoditní indexy se nyní pohybují dokonce poblíž nejnižších úrovní za posledních patnáct let. V závislosti na druhu komodity mají na cenu vliv i obtížně předvídatelné faktory jako politická situace nebo nepříznivé počasí. Zásadní dopad může mít také technologický průlom v odvětví. Majitel a ředitel obchodníka s cennými papíry Colosseum Štěpán Pírko v této souvislosti zmiňuje jako příklad těžbu ropy z břidlicových ložisek ve Spojených státech.

HN: Proč komoditní trhy jako celek letos klesají?

Komodity, kterým se letos nejvíce dařilo, jsou spíše okrajovější a mají v indexech menší váhu. Jde zejména o zemědělské plodiny jako oves nebo rýže. Ty sice podražily zhruba o čtvrtinu, jejich přínos ale převážila ropa, která stahuje celý trh s komoditami dolů.

HN: Které komodity letos nejvíce podražují a proč?

Kromě rýže a ovsa je to také pšenice, a to především v důsledku extrémního sucha ve Spojených státech. Zemědělských plodin sice na trhu není vyloženě nedostatek, ale nepříznivé počasí vyvolává obavy investorů z poškození úrody. Mnohaleté zkušenosti z komoditních trhů mi ale říkají, že to je spíše typický nárůst cen na konci jara a na začátku léta, jenž bývá hnán obavou z něčeho, co nakonec většinou nenastane. Žádnou vzpruhu, která by šla napříč sektorem a naznačovala příchod býčího trhu, nevidím.

...

Celý rozhovor se Štěpánem Pírkem zde:

http://archiv.ihned.cz/c1-65831620-ropa-stahuje-komoditni-trh-dolu-drahym-kovum-vevodi-palladium