Trhy si začínají určovat úrokovou míru

 

Pomalu se mění stav, kdy centrální banky určují úrokovou míru. Tu si pomalu začínají nastavovat samotné trhy. Začaly totiž ztrácet víru v tyto národní instituce. V pořadu Alter Eko to řekl předseda správní rady Bohemian Empire Štěpán Pírko v rámci rozhovoru s Romanem Chlupatým. Pírko se domnívá, že důvěra trhů v centrální banky se může snižovat. Ta přitom drží současný finanční systém pohromadě.

Ke zvýšení úrokových sazeb došlo ve Spojených státech zhruba před rokem. Nyní se očekává v pořadí druhé „utahování měnové politiky“. K němu by mělo s velkou pravděpodobností dojít již v prosinci. V roce 2017 se pak má utrhnout lavina dalšího zvyšování.

Jsme zvyklí na to, že centrální banky diktují to, co se na trhu děje. Kdo sleduje pozorně úrokové trhy a dluhopisové trhy od zvolení Donalda Trumpa, tak mu asi neuniklo, že se tento stav může začít pomalinku otáčet. Není to tak, že centrální banky budou určovat, co se na trhu děje. Samotné trhy si naopak začínají určovat úrokovou míru,“ řekl Pírko na rádiu Zet.

Krátkodobou úrokovou sazbu stanovuje centrální banka. Od té se poté odvíjejí tržní sazby na delší časový úsek. Ty přitom na světových trzích podle Pírka každou sekundu kolísají. K nelibosti centrálních bankéřů tak trhy postupují podle vlastního uvážení.

Výpočet Bloomberg indexu zohledňujícího prakticky všechny světové dluhopisové trhy ukázal, že dluhopisy v listopadu klesly v průměru o více než čtyři procenta. Je to vůbec největší propad v historii. „Minimálně za posledních 26 let se nic takového nestalo, aby za měsíc klesly dluhopisy celosvětově o čtyři procenta. I v tom absolutním objemu se z dluhopisového trhu investorům z jejich výpisů z účtu odpařilo 1,7 bilionů dolarů. To jsou cifry, nad kterými se tají dech,“ informoval Pírko.

Během finanční krize v letech 2008 a 2009 Federální rezervní systém (Fed) zvyšoval objem peněz na trzích. V rámci toho podle Pírka uvolnil 100 nebo 200 miliard dolarů. Tento objem pak postupně narostl na tisíc miliard. V současnosti se za jeden měsíc pro srovnání vypařilo již dříve zmiňovaných 1,7 bilionů dolarů. „Kdo zná dluhopisové trhy, tak ví, že pokles cen dluhopisů zvyšuje výnosnost těchto dluhopisů. To znamená, že se na trhu dost podstatně zvyšují úrokové sazby a to nikoli kvůli tomu, že by centrální banky začaly zvyšovat úrokové sazby, ale že investoři pomalu mění svůj názor na to, kde mají být výnosy neboli úroky. Úroky jdou poté dost rychle a podstatně nahoru,“ informoval Pírko.

 

Celý článek i s možností si rozhovor poslechnout, naleznete zde: www.zet.cz/tema/alter-eko-trhy-si-zacinaji-urcovat-urokovou-miru-prestavaji-verit-v-centralni-banky-11126